fallback

Рим поема пълен контрол над Alitalia през юни

Това слага край на мъчителните години, в които компанията беше частна

20:48 | 23.04.20 г. 2
Автор - снимка
Създател

Италианското правителство ще поеме пълен контрол над Alitalia през юни, обяви министърът на промишлеността Стефано Патуанели, допълвайки, че в противен случай авиокомпанията е щяла да се разпадне заради кризата с коронавируса, предава Ройтерс.

Alitalia е управлявана от назначено от държавата ръководство от май 2017 г., а трудностите, причинени от пандемията, само допълниха сериозните финансови проблеми на компанията, което провали по-ранния план за продажбата на оператора на частни инвеститори.

Бившата държавна авиокомпания е основана скоро след Втората световна война, но отдавна се бори за постигането на рентабилност. Този последен ход ще сложи край на 11-те години трудно частно управление, което включваше три неуспешни опита за преструктуриране.

Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) миналата седмица заяви, че загубата на авиокомпаниите в света ще достигне 314 млрд. долара тази година, което представлява 55% понижение на приходите от пътници спрямо миналата година.

Патуанели заяви, че приходите на Alitalia са се сринали с 87,5% от началото на тази година.

В изказване пред парламентарната комисия по транспорта министърът заяви, че в началото на юни правителството ще създаде нова компания, която ще придобие 100% от превозвача.

„Новата Alitalia ще стартира с флот от над 90 самолета, спрямо сегашните 113 самолета“, обяви Патуанели, отричайки слуховете, че могат да бъдат премахнати общо 30 самолета.

Благодарение на държавната намеса Alitalia ще има възможност да се конкурира успешно, когато секторът се възстанови, посочи още министърът.

Патуанели заяви, че ще обсъди с министрите на икономиката и транспорта евентуален нов международен алианс за авиокомпанията, след като споразумението с американската Delta изтече на 24 май.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:38 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още